Bara vecka tolv men magen stor rakt ut som om jag vore i vecka 25. Rund och perfekt gravidform också. Jo på riktigt.
Förra vändan älskade jag magen men nu skäms jag mest för att nån ska se den och tycka att jag är skittjock. Iochförsig så tycker nog de flesta det ändå, så tjockARE ska jag väl säga. För nån stor bebis är det ju inte därinne. Bara en räka. I en jättestor mage. JÄTTESTOR.
Och sen var det det där med foglossningen. Joserrni, det har startat. Ryggslutet och röva (bäckenet på baksidan) gör så inihelvete ont och jag har redan kännt ett behov av att vagga.
Det är jävligt synd om mig.
19 svar på ”Nu börjar det kännas”
det tror jag inte på. bildbevis tack
Jag tror du är jättefin.
GOD JUL!
Trots att jag bara är gravid med första barnet förstår jag dig. Jag kände mig tjock i evigheter. Den riktiga magen, när vem som helst borde fatta att jag är gravid, kom runt vecka 24. Nu är jag i vecka 32 och är visserligen själaglad för graviditeten och den fina runda magen men jag känner mig hemskt obekväm tillsammans med andra. Och vi har inte ens tagit en enda bild på underverket. Sambon tycker inte att det är viktigt. ;-(
God Jul och Gott Nytt År!!!
får man andra barnet ganska tätt så blir magen jättestor på en gång. iaf för mig. o för dig då, o för min kompis som är i v 10 🙂
när jag var i v 16 trodde kunder i min butik att jag var i 7:e månaden minst.
Låter jobbigt med foglossning alltså. 🙁
Men god jul på dig iallafall! 😀 Hoppas din jul blir fin!
GOD JUL 😀 Grattis till sötnosen i magen! <3
Jag har en JÄTTEFIN gravidmage.
Men jag är inte gravid…
Hrm.
Men SKITSAMMA! Tjo!
Din blogg äääärrr bääästt!
kan it sluta läsa den!:thumbup:
fin bogg
&& god jul !:)
så synd, ha en bra dag !:-d
mandragora
du kan ju ta kort på dig själv i spegeln. så gjorde, & gör, jag. och många andra.
Men gud! Är du gravid kvinna!?
Länge sedan jag var här och här händer det minsann grejor!
Grattis!! Vad kul! Spännande!
Lycka till!
Kram.
Jag har fått foglossning i framfogen nu. Inte skönt. Men detta med snöslasket gör ju det tusen gånger värre! Det är inte bra att gå på halvmjukt underlag (som snö) när man är gravid 🙁
Mmmm, andra gången kommer magen fortare och man tror innan att man kommer tycka att det är kul, men när man sitter där med jätteballongen i v 15 känner man sig faktiskt bara tjock. 🙁
jag tycker att det är sinnessjukt att folk, som du, sitter och skaffar ungar bara för att slippa jobba. jag har inget intresse av att ge dig mina skattepengar iaf! sen är det klart att du får en jobbig graviditet och måste sjukskriva dig när du är så fet. rör på dig och skaffa ett jobb som alla andra stackare. det är inte dom "rika" det drabbar när folk som du sitter hemma, det är de hårt arbetande ensamma mammorna. tänk på det när du utnyttjar systemet.
Sådär känner jag också denna gång, älskade magen direkt med första men nu är jag lite skeptisk mot den och känner mej bara gigantisk och tjock. Tänker att alla måste tro att jag äter alldeles för mycket haha.
Foglossning har jag också fått, så jävlarns jobbigt! Kan inte ens ta en promenad utan att det ska göra galet ont, jag som planerat att vara mera aktiv denna grav haha. Eller hur..
Skulle det inte kunna vara tvillingar? 🙂
Fy tusan för foglossning, hade tur förre graviditeten och fick det sista trimester, denna graviditet (v.13) har jag än så länge haft tur med foglossning.
Mest störigt illamående och den förbannade pissa-konstant och alltid trött delen.
Hoppas foglossningen inte blir nå värre nu.